Strona 1 z 1

Renault Alpine

PostNapisane: sobota, 21 maja 2016, 11:11
przez Ritornel60
Potrzebuję pomocy w uzyskaniu przekrojów poprzecznych karoserii samochodu Renault Alpine. Wystarczy mi wskazanie numeru Modelarza w którym takie przekroje się znajdują. Niestety mój egzemplarz zapodział się przypuszczalnie był to przełomowy numer z lat 80. Raz go zrobiłem ale nie posiadam go już. Chcę powtórzyć budowę choć nie jest to mój temat bo specjalizuję się w starych pojazdach wojskowych -wszystko w kartonie. Jak się zapoznam z tym forum to pokażę parę prac.

Re: Renault Alpine

PostNapisane: poniedziałek, 23 maja 2016, 19:34
przez Ritornel60
Nieaktualne. Znalazłem w Necie przekroje. Dziękuję.

Re: Renault Alpine

PostNapisane: wtorek, 24 maja 2016, 09:50
przez Ritornel60
Nie widzę możliwości usunięcia tego postu a widzę że wchodzicie to zapowiadam: skoro mam już te przekroje to zaczynam kleić ten model. Zamierzam tu prezentować stan podjętej walki. Zapraszam.

Obrazek

Re: Renault Alpine

PostNapisane: czwartek, 26 maja 2016, 10:05
przez Ritornel60
Będzie to model zrobiony techniką łączoną. Karton plus wyklejanka ale tylko papier.
Wpierw zrobić muszę formę do wyklejania.

Obrazek

Wygląda to jak budowa okrętu. To da mi bazę zrobienia kształtu karoserii, która będzie modelem do zrobienia formy dla wyklejanki.
Ze względu na pracę nie obiecuję że będzie to szybka akcja ale to że będziecie obserwatorami postępu zmusi mnie do dokładnej pracy jak i do jej finalizacji w 100%.

Re: Renault Alpine

PostNapisane: piątek, 27 maja 2016, 15:28
przez karambolis8
Zapowiada się ciekawie. Mam nadzieję, że nie porzucisz tutaj tej relacji przed jej końcem :)

Re: Renault Alpine

PostNapisane: poniedziałek, 30 maja 2016, 07:25
przez Ritornel60
Do modelarzy nie wypada tak mówić ale -proszę o cierpliwość. Zapewniam że mam zamiar doprowadzić ten projekt do końca to musi jednak potrwać. Zaglądajcie raz w miesiącu a na pewno nowe wiadomości będą.

Obrazek

Nie wygląda to najlepiej bo musi być jeszcze dopieszczone. Chciałem tylko pokazać że w miejscu nie stoję.
Do tej pory wykorzystywałem taką pracę jako kopyto do wyklejania. Jednak szczegóły się zacierały i trzeba było je wyciągać za pomocą pilnika i papieru. Postanowiłem tym razem zrobić odlew i taką formę użyć do wyklejania. Nigdy tego nie robiłem i mam obawy czy plastelina nie rozpuści się w temperaturze wiązania gipsu. Może ktoś ma doświadczenia ?
Skala modelu to 1:16 więc nie za duży ale pasujący do moich innych modeli. Ciekawe będzie połączenie BTR-40 i Renault.

Re: Renault Alpine

PostNapisane: środa, 1 czerwca 2016, 11:49
przez Łukasz_K
Nigdy co prawda nie robiłem odlewu, czy wyklejanki na plastelinie, ale w pracy używaliśmy jako kopyta do mocowania detali kształtów odciśniętych w modelinie. Formujesz jak plastelinę, a po utwardzeniu będzie nawet mniej krucha niż gips.

Re: Renault Alpine

PostNapisane: niedziela, 5 czerwca 2016, 12:27
przez Ritornel60
Rzadko teraz przebywam w kraju ale w weekendy mogę coś porobić. Nie mam jeszcze czegoś do pokazania ale trafiłem na świetnie zrobiony film o Alpine -polecam.

https://www.youtube.com/watch?v=fDF1pAzltD4

Re: Renault Alpine

PostNapisane: niedziela, 12 czerwca 2016, 16:57
przez Ritornel60
Obklejam przekroje plasteliną ale bym nie miał kłopotu z dopasowaniem szyb postanowiłem zrobić ich wzór z dość grubej blachy.

Obrazek Obrazek

Odcisnę te wzory na modelu z plasteliny a potem za ich pomocą przytnę i wygnę szyby.
Dopasowanie powinno wyjść idealne.

Re: Renault Alpine

PostNapisane: środa, 15 czerwca 2016, 11:29
przez Ritornel60
Z grubsza już coś widać.

Obrazek

Teraz tylko trzeba dopieścić szczegóły. Jak widać pomysł z blaszanymi oknami się sprawdza. Wystarczy przed odlewem je wydłubać i zrobić identyczne z grubej folii.

Re: Renault Alpine

PostNapisane: środa, 15 czerwca 2016, 11:53
przez karambolis8
Hej. O ile dobrze rozumiem, to model ma być kartonowy, a teraz mówisz o jakimś odlewie. Możesz wytłumaczyć jaką technologią model będzie powstawał?

Re: Renault Alpine

PostNapisane: piątek, 17 czerwca 2016, 01:46
przez Ritornel60
Ktoś nie doczytał informacji to powtarzam. Model z plasteliny posłuży mi do wykonania odlewu a ten zostanie wyklejony papierem. W ten sposób nie będę musiał wysilać się z wyciąganiem szczegółów. Tylko karoseria będzie wyklejanką z papieru resztę uzupełnię szablonami z kartonu więc do działu pasuje.

Re: Renault Alpine

PostNapisane: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 07:08
przez Ritornel60
Wzór gotowy. Może dokładny nie jest ale resztę skoryguję na ostatecznym modelu. Informacja dla tych co może będą chcieli podobnie działać: gdy było chłodno trudno było kształtować plastelinę a gdy się ociepliło mus było przetrzymywać model w lodówce bo wyciągając jeden element niszczyło się inny.

Obrazek Obrazek

Pomalowanie wzoru jest dobrym pomysłem, łatwiejsze jest znalezienie poprawek a jeśli lakier jest dość elastyczny to korekta nie musi niszczyć gotowej już powłoki.
Teraz sklecę skrzynkę na odlew. Dzięki pomalowaniu powieżchni moja obawa że temperatura wiążącego gipsu rozpuści mi wzór jest mniejsza -obym się nie mylił.

Re: Renault Alpine

PostNapisane: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 07:36
przez Ritornel60
Maska okazała się trochę wklęśnięta. Poprawiłem to i położyłem nową warstwę lakieru. Taka informacja korekcyjna.