F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Woit » środa, 4 listopada 2020, 21:52

Dzień dobry wszystkim,
choć to forum przeglądam dosyć regularnie to od długiego czasu nie uzewnętrzniałem się specjalnie. Znajome twarze i nicki oraz świetna zabawa jaką tu uskuteczniacie zmotywowało mnie jednak do tego aby spróbować podkręcić nieco tempo prac jednego z moich warsztatów.

Chciałbym potowarzyszyć Wam składając miniaturę samolotu który był ukoronowaniem przemyśleń strategów amerykańskiej marynarki wojennej.

F-14A Tomcat, z Academy w skali 1:72 to jeden z tych zestawów do którego oczy się same śmieją a części w nim same sklejają :)

Zanim się jednak rozpędzę wrzucę kilka zdjęć zgodnie z regulaminem i poczekam na Waszą reakcję bo swoją przygodę mogę rozpocząć od czerwonej kartki :oops:

Regulamin konkursu Zimna wojna napisał(a):(...)W konkursie mogą być zgłaszane modele, których budowa jest rozpoczęta w nieznacznym stopniu. Przyjmujemy zasadę domniemanej akceptacji wszystkich startujących modeli pod warunkiem, że w ciągu 5 dni od założenia wątku z budową zaczętego modelu, pod adresem autora danej pracy nie zostanie zgłoszony protest przez co najmniej trzech innych startujących. Po upływie 5 dni przyjmujemy milczącą akceptację takiego modelu przez wszystkich uczestników zabawy. Protest mogą zgłosić wyłącznie Ci uczestnicy konkursu, którzy prowadzą już wątek warsztatowy w ramach konkursu.(...)

Obrazek

Jak niżej widać, kilka części jest już wyciętych, sklejonych, pomalowanych i okalkowanych.

Obrazek

Tutaj zbliżenie na to co zostało już popełnione.

Obrazek

Oczekując na Wasz werdykt przesyłam pozdrowienia!
Pozdrawiam,
Woit
Woit

Reklama

modele polskich samolotów

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Thalgonis » czwartek, 5 listopada 2020, 01:38

Kurteczka, ubiegłeś mnie :mrgreen:
Mogą być dwa takie same modele w konkursie? :P
Pozdrówka
Thalgonis (http://www.studio-d.pl/modele)

Obrazek
Thalgonis

Postprzez Woit » czwartek, 5 listopada 2020, 08:42

Thalgonis napisał(a):Kurteczka, ubiegłeś mnie :mrgreen:
Mogą być dwa takie same modele w konkursie? :P

Pewnie, że mogą. W regulaminie nie ma żadnych ograniczeń w tym temacie.
Robi się coraz ciekawiej :mrgreen:
Pozdrawiam,
Woit
Woit

Postprzez Woit » wtorek, 29 grudnia 2020, 18:04

Widzę, że sprzeciwów nie ma,więc będę pomału kontynuował wątek.

Postanowiłem powalczyć z wlotami powietrza do silników. Można kupić żywiczne zamienniki Quickbosta ale ja zdecydowałem się użyć części z pudełka.
Obrazek
Prościzna, szpachla, szlifowanie, szpachla, szlifowanie, podkład, szlifowanie, podkład, szlifowanie, ... kolor bazowy, szlifowanie, podkład, szlifowanie, kolor bazowy, szlifowanie, ..., polerka pastą Tamki i wyszło tak
Obrazek

W jednym wlocie po wklejeniu "sufitu" rozeszła się spoina wklejanej tylnej części tunelu dolotowego, grrr... Ponieważ już przykleiłem część imitującą sprężarkę nie będę z tym walczył. Jakby co wiecie o tym tylko Wy ;)
Tak, ten biały taki lekko żółtawy to dedykowany FS17875 (Mr.Color 316). Odstępstwem od instrukcji jest pomalowany na biało stożek na wlocie do sprężarki. Tamka tak zaleca w swojej instrukcji (1/48 F-14A) a i mi bardziej się tak podoba. Kolor na wlocie sprężarki to steel od XTREME METAL zapuszczony brązowym panelinerem (od Tamki).

Na zestawowych elementach usterzenia poziomego są piękne, delikatne ale wgłębne linie podziału a jak przecież każdemu Tomcatofilowi wiadomo w oryginale są tam delikatne wypukłości. Postanowiłem odtworzyć ten efekt wklejając w linie rozciągnięty pręcik polistyrenowy. Jak wyszło sami oceńcie, ale na żywo wg. mnie jest akceptowalnie.
Obrazek

Tu już pomalowane FS17875 (Mr.Color 316). Następnie pójdzie gloss, kalki, satynka i na koniec metalizer na krawędź natarcia.
Obrazek
Pozdrawiam,
Woit
Woit

Postprzez Woit » czwartek, 8 kwietnia 2021, 00:39

Bardzo upierdliwe jest maskowanie klap i spojlerów/przerywaczy na górnej powierzchni skrzydeł.
Obrazek
Lecz po uporaniu się z tym i położeniu kalek części nabierają trochę uroku.
Obrazek
Biednie wyglądające komory podwozia troszkę zwaloryzowałem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jeszcze dwa ujęcia poglądowe na to jak w jakiej pozycji będą skrzydła i dlaczego nie trzeba się przejmować kalkami udającymi ślady po smarze/brudzie na skrzydłach.
Obrazek
Obrazek
Pytanko do tych, którzy dotrwali do końca tego postu. Jak pomalować krawędzie natarcia stateczników pionowych? Instrukcja modelu i zasady malowania w ówczesnym czasie wskazują aby ten element zostawić srebrny/aluminiowy. Lecz zdjęcia tego egzemplarza sugerują zgoła co innego. Patrząc na nie widzę tam wszędzie szarość. NMF ewidentnie jest widoczny tylko na statecznikach poziomych.
https://www.airliners.net/photo/USA-Nav ... /2354811/L
https://abpic.co.uk/pictures/view/1132740
https://abpic.co.uk/pictures/view/1132739
https://www.airport-data.com/aircraft/p ... 39434.html
Pozdrawiam,
Woit
Woit

Postprzez Łukasz_K » czwartek, 8 kwietnia 2021, 10:13

Już straciłem nadzieję, a tu proszę, praca wre :D

Według mnie na tym zdjęciu (to jakiś pokazowy/muzealny egzemplarz?) wewnętrzne krawędzie są NMF, zewnętrzne faktycznie dyskusyjne.
Obrazek
Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Łukasz_K

Zimna Wojna 1

Postprzez Woit » czwartek, 8 kwietnia 2021, 22:28

Łukasz, "wre" to trochę za mocne słowo. "Tli" bardziej pasuje :D
Tak, to wyjątkowy egzemplarz gdyż jest to setny Tomcat jaki został wyprodukowany. Fabrykę Grummana opuścił w 1974 roku. "Twoje" zdjęcie zostało wykonane podczas pokazów w Wielkiej Brytanii w 1976 roku czyli była to stosunkowo młoda maszyna (wówczas).
Na zdjęciu, wykonanym dwa dni wcześniej niż to które Ty pokazałeś, widać dużo różnic w malowaniu.
https://abpic.co.uk/pictures/registration/159434
- brak koloru na szczycie statecznika oraz na wewnętrznej stronie tegoż
- czarny kolor na listwie osłony kabiny
- różnice w położeniu granicy kolorów góry i dołu
- znak rozpoznawczy adidasa pod kabiną (no, te trzy paski)
Jeśli Angole, którzy zrobili te zdjęcia nie namieszali czegoś to wskazywałoby to, że Jankesi podrasowali ten samolot na show w ostatniej chwili...
Opcja z pozostawieniem wewnętrznej powierzchni krawędzi natarcia stateczników pionowych jako NMF brzmi interesująco ;o)
Pozdrawiam,
Woit
Woit

Postprzez mlusiak » piątek, 9 kwietnia 2021, 21:00

Ciekawe podejście do budowy z malowaniem przed kompletnym montażem. Widzę, że sam to powinienem zrobić zanim złożyłem do kupy Tornado które buduje. Maskowanie będzie koszmarem teraz.

Te ślady ruchu skrzydeł to kalki?
mlusiak

Postprzez Woit » piątek, 9 kwietnia 2021, 21:59

mlusiak napisał(a):Ciekawe podejście do budowy z malowaniem przed kompletnym montażem. Widzę, że sam to powinienem zrobić zanim złożyłem do kupy Tornado które buduje. Maskowanie będzie koszmarem teraz.

Są różne "szkoły"... w tym modelu akurat spasowanie pozwala na taką koncepcję. W innych trzeba by wpierw dużo szpachlować.

mlusiak napisał(a):Te ślady ruchu skrzydeł to kalki?

Tak, to kalki. Gdyby miały być widoczne to niewiele by to miało wspólnego z realizmem :lol:
Pozdrawiam,
Woit
Woit

Postprzez Woit » środa, 19 maja 2021, 00:06

Żeby nie było, że nic się nie dzieje.
Zeszlifowałem i przepolerowałem szew na osłonie i zmalowałem krzesełka - chyba tak dla sportu bo szkiełko będzie opuszczone.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam,
Woit
Woit

Postprzez Woit » piątek, 2 lipca 2021, 00:16

Terminu zakończenia prac nie dotrzymałem. Jeszcze troszeczkę pracy przede mną jest ale już bliżej końca prac nad tym modelem niż początku zmagań z nim.
Poniżej aktualizacja z przebiegu prac malarskich, kalkowania i początku "brudzingu".
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam,
Woit
Woit

Powrót do Warsztat rzemieślniczy