Skrzydła na fali. MSP w Dęblinie.

Nasze wrażenia, relacje z różnych imprez, zawodów, spotkań oraz wizyt w muzeach.

Skrzydła na fali. MSP w Dęblinie.

Postprzez kojot69 » środa, 1 lipca 2020, 18:35

Obrazek

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pragnie zaprosić na jubileuszową wystawę czasową Skrzydła na fali, prezentującą wybrane wątki z historii polskiego lotnictwa morskiego. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną archiwalne fotografie, modele samolotów, umundurowanie i uzbrojenie, a także osobiste pamiątki.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 lipca 2020, o godz. 12:00 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1.


Dla miłośników lotnictwa morskiego gratką będzie z pewnością oryginalne śmigło z samolotu Lublin R-VIII, wydobyte w 2015 z Morza Bałtyckiego, oraz elementy jedynego wodnosamolotu pływakowego typu CANT Z-506 B Airone (Czapla) z 1939, odnalezione w jeziorze Siemień k. Parczewa w 2007.

Wystawiona będzie także makieta lotniska Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku w skali 1:150, prezentująca budowle lotniska w tym lotniska trawiastego i fragment zatoki Puckiej z sierpnia 1939. Pokazane na niej będą m.in. hangary lotnicze, slip dla samolotów z modelem samolotu wyciąganego na brzeg przez marynarzy, domek pilotów, słupek zaślubinowy z 1920, a także modele samolotów: CANT Z.506B , Lublin R XIII ter/hydro, Lublin R VIII ter/hydro RWD 17W i FBA 17 Schreck HE.2.

Będzie to również okazja do obejrzenia wystawy z cyklu Na krawędzi żywiołów. Lotnictwo morskie w rysunkach Jarosława Wróbla – ponad 60 prac wybitnego rysownika i ilustratora wielu publikacji o tematyce lotniczej i wojskowej.

Uzupełnieniem będą statki powietrzne prezentowane na ekspozycji plenerowej, m. in:, śmigłowce ratownicze Mi-14 PS SAR i Mi-2 służące w 29 Darłowskiej Eskadrze Lotniczej, śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych Mi-4ME.

W trakcie imprezy referaty wygłoszą prof. nadzw. dr hab. Andrzej Olejko (Od hydroplanów do wiatraków nad Bałtykiem) i ppłk dr inż. Andrzej Truskowski (Lotnictwo morskie po II wojnie światowej). Obecni będą także autorzy i wydawcy publikacji 100 lat morskich skrzydeł Polski, 100 lat polskiego lotnictwa morskiego, Zaczęło się w Pucku – Stanisław Januszewski, Andrzej Olejko, Ireneusz Makowski, Mariusz Konarski, Krzysztof Kirschenstein, Jarosław Wróbel i Marcin Braszak.

Wystawa prezentowana będzie do 30 września 2020.
Avatar użytkownika
kojot69
 
Posty: 761
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2019, 19:33

Reklama

Powrót do Imprezy - relacje - spotkania - muzea

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości